Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Stoku Lackim to miejsce wyjątkowe.

W pałacowych warunkach, bajkowym otoczeniu, a przede wszystkim w ciepłej i przyjaznej atmosferze uczą się dzieci i młodzież o specjalnych potrzebach
edukacyjnych.

Wycieczka do Warszawy - Fabryka Bombek i Zamek Królewski
Wycieczka do Warszawy - Fabryka Bombek i Zamek Królewski
 

Wycieczka do Warszawy - Fabryka Bombek i Zamek Królewski

W dniu 21 listopada 2017r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod opieką nauczycieli Barbary Frankowskiej, Mieczysławy Krystowskiej i Adama Stańczuka wzięli udział w wyjeździe do Warszawy.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje sięZamek Królewski i Kolumna Zygmunta III Wazy. Zamek Królewski – niegdyś rezydencja książąt mazowieckich, następnie królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów – obecnie muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. Jako rekonstrukcja Zamek został wpisany wraz z kompleksem Starego Miasta na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Podziwialiśmy piękno okazałego budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Całkowicie zniszczony i wysadzony w powietrze, dziś ponownie zachwyca swoimi pięknie zrekonstruowanymi wnętrzami jak i zachowanymi oryginalnymi przedmiotami, obrazami.Obejrzeliśmy projekcję trzech filmów: pierwszy z nich nawiązywał do epoki średniowiecza, kolejny traktował o powstaniu warszawskim i bombardowaniu lotniczym we wrześniu 1939 roku, zaś ostatni opowiadał o powojennej odbudowie Zamku. W dalszej kolejności, w tajemniczej atmosferze Zamku, uczniowie zobaczyli  uratowane fragmenty dawnej budowli wykorzystane przy jej odbudowie.
Z Placu Zamkowego udaliśmy się do fabryki bombek. Tu  oczom ukazały się kule, szyszki, bałwanki, postacie, pantofelki, torebki,  piłki, serca, samochody itp.Piękne niczym małe dzieła sztuki mieniące się różnymi kolorami tęczy -bombki.
Fabryka bombek na Pradze to kameralne miejsce gdzie tworzy się dekoracje świąteczne, które od lat zdobią choinki w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii.
Podczas zwiedzania zakładu uczniowie zapoznali się  z procesem produkcji szklanych ozdób choinkowych: dmuchaniem, formowaniem i srebrzeniem. Zachowanie tradycji wymaga ręcznego wykonywania czynności w poszczególnych fazach produkcji. Bombki powstają w wyniku rozdmuchiwania szklanej rurki nad otwartym ogniem, ręcznego pokrywania wewnętrznych ścianek azotanem srebra oraz ręcznego ozdabiania.
Bardzo atrakcyjną częścią wycieczki do fabryki okazał się również udział w warsztatach plastycznych, podczas których każdy uczeń miałmożliwość poczuć się dekoratorem i ozdobić swoją własną bombkę, którą później otrzymał w prezencie.Na koniec wszyscy zostali ugoszczeni pączkiem i ciepłą herbatą.
Wycieczka zakończyła się wizytą w restauracji McDonald’s, gdzie mogliśmy odpocząć i coś zjeść. Ten jednodniowy wyjazd był bardzo udany i wszyscy wróciliśmy do Ośrodka zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

AKTUALNOŚCI

  • Powitanie Jesieni 2021

    Dzisiaj do naszego Ośrodka w przepięknej oprawie muzycznej „Cztery pory roku - jesień” A. Vivaldiego, zawitała kolorowa Pani Jesień z koszem pełnym niespodzianek oraz listą zadań do wykonania.

    czytaj więcej
  • Dzień Przedszkolaka 2021

    20 września 2021 r. w naszym przedszkolu odbył się Dzień Przedszkolaka.

    czytaj więcej

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Stoku Lackim

ul. Pałacowa 1, 08-110 Siedlce
tel, (025) 631 59 01 - Sekretariat

Dojazd:
Autobusy MPK Siedlce, linie: 6, 14, 23, 26

czytaj więcej
Budowa strony internetowej: L77.pl