Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Stoku Lackim to miejsce wyjątkowe.

W pałacowych warunkach, bajkowym otoczeniu, a przede wszystkim w ciepłej i przyjaznej atmosferze uczą się dzieci i młodzież o specjalnych potrzebach
edukacyjnych.

Wycieczka do Sejmu i Senatu RP 2019
Wycieczka do Sejmu i Senatu RP 2019
 

Wycieczka do Sejmu i Senatu RP 2019

18 czerwca 2019r. uczniowie Szkoły PdP z p. dyr. A. Hołownią oraz nauczycielkami: p. B. Frankowską, p. M. Krystowską, p. M. Grzegorek wzięli udział w wycieczce do Warszawy. W planach było zwiedzanie Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.

Na początku przeszliśmy kontrolę. Po jej dokonaniu korytarzami podziemnymi doszliśmy do makietybudynków Sejmu i Senatu. Dowiedzieliśmy się, że dopieropo II wojnie światowej został wybudowany wielki kompleks, zajmujący 5 ha.
Pierwszą salą, którą odwiedziliśmy była Sala Posiedzeń Sejmu RP. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje miedzy ugrupowaniami parlamentarnymi, to tutaj był w 1999 r. Jan Paweł II - Papież Polak, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania do wiadomości telewizyjnych. Zajęliśmy miejsca siedzące
i wysłuchaliśmy opowiadania pani przewodniczki.Na początku zostaliśmy krótko wprowadzeni w historię obrad Sejmu. Później dowiedzieliśmy się kto zajmuje jakie miejsce i dlaczego. Zobaczyliśmy gdzie siedzi marszałek, poszczególne ugrupowania, a także prezydent.Pani przewodnik opowiedziała nam o komisjach sejmowych. Poznaliśmy kilka ciekawostek m.in. taką, że  każdy obywatel Polskima możliwość uczestnictwa w debacie sejmowej, lecz zasiadaon w tak zwanej niemej loży. Zrobiliśmy kilka zdjęć i przeszliśmy dalej.
Dalsza część wycieczki była przeznaczona na zwiedzanie budynku Senatu RP. Oglądaliśmysalę obrad Senatu i tu pani przewodniczka w sposób zwięzły przedstawiła nam historię obradwyższej izby parlamentu,opowiedziała nam o jej pracy oraz o składzie. Bardzo urzekł nas hall z niezwykle efektowną okrągłą klatką schodową. Weszliśmy do foyer, gdzie senatorowie w czasie przerwy w obradach mogą odpocząć, wypić kawę, omówić różne sprawy, spotkać się z dziennikarzami. Tu na jednej ze ścian umieszczono portrety kolejnych marszałków Senatu od 1922 r.
Rozmawialiśmy na temat nieobecności posłów i senatorów na obradach. Dowiedzieliśmy się, że muszą oni uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu i Senatu, w pracach komisji, jeśli zaś ten obowiązek zostanie naruszony, są udzielane kary w postaci wysokiej grzywny.Widzieliśmy parlamentarzystów znanych z telewizji i pierwszych stron gazet.Na zakończenie zwiedzania, otrzymaliśmy zestaw edukacyjny, w celu utrwalenia i zapamiętania zdobytych wiadomości.
Zwiedzanie parlamentu było interesującym i wyjątkowo pouczającym przeżyciem.

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Zachęcamy również do przeczytania listu ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, dostępnego poniżej:

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Stoku Lackim

ul. Pałacowa 1, 08-110 Siedlce
tel, (025) 631 59 01 - Sekretariat

Dojazd:
Autobusy MPK Siedlce, linie: 6, 14, 23, 26

czytaj więcej
Budowa strony internetowej: L77.pl