Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Stoku Lackim to miejsce wyjątkowe.

W pałacowych warunkach, bajkowym otoczeniu, a przede wszystkim w ciepłej i przyjaznej atmosferze uczą się dzieci i młodzież o specjalnych potrzebach
edukacyjnych.

Wycieczka do Sejmu i Senatu RP 2019
Wycieczka do Sejmu i Senatu RP 2019
 

Wycieczka do Sejmu i Senatu RP 2019

18 czerwca 2019r. uczniowie Szkoły PdP z p. dyr. A. Hołownią oraz nauczycielkami: p. B. Frankowską, p. M. Krystowską, p. M. Grzegorek wzięli udział w wycieczce do Warszawy. W planach było zwiedzanie Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.

Na początku przeszliśmy kontrolę. Po jej dokonaniu korytarzami podziemnymi doszliśmy do makietybudynków Sejmu i Senatu. Dowiedzieliśmy się, że dopieropo II wojnie światowej został wybudowany wielki kompleks, zajmujący 5 ha.
Pierwszą salą, którą odwiedziliśmy była Sala Posiedzeń Sejmu RP. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje miedzy ugrupowaniami parlamentarnymi, to tutaj był w 1999 r. Jan Paweł II - Papież Polak, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania do wiadomości telewizyjnych. Zajęliśmy miejsca siedzące
i wysłuchaliśmy opowiadania pani przewodniczki.Na początku zostaliśmy krótko wprowadzeni w historię obrad Sejmu. Później dowiedzieliśmy się kto zajmuje jakie miejsce i dlaczego. Zobaczyliśmy gdzie siedzi marszałek, poszczególne ugrupowania, a także prezydent.Pani przewodnik opowiedziała nam o komisjach sejmowych. Poznaliśmy kilka ciekawostek m.in. taką, że  każdy obywatel Polskima możliwość uczestnictwa w debacie sejmowej, lecz zasiadaon w tak zwanej niemej loży. Zrobiliśmy kilka zdjęć i przeszliśmy dalej.
Dalsza część wycieczki była przeznaczona na zwiedzanie budynku Senatu RP. Oglądaliśmysalę obrad Senatu i tu pani przewodniczka w sposób zwięzły przedstawiła nam historię obradwyższej izby parlamentu,opowiedziała nam o jej pracy oraz o składzie. Bardzo urzekł nas hall z niezwykle efektowną okrągłą klatką schodową. Weszliśmy do foyer, gdzie senatorowie w czasie przerwy w obradach mogą odpocząć, wypić kawę, omówić różne sprawy, spotkać się z dziennikarzami. Tu na jednej ze ścian umieszczono portrety kolejnych marszałków Senatu od 1922 r.
Rozmawialiśmy na temat nieobecności posłów i senatorów na obradach. Dowiedzieliśmy się, że muszą oni uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu i Senatu, w pracach komisji, jeśli zaś ten obowiązek zostanie naruszony, są udzielane kary w postaci wysokiej grzywny.Widzieliśmy parlamentarzystów znanych z telewizji i pierwszych stron gazet.Na zakończenie zwiedzania, otrzymaliśmy zestaw edukacyjny, w celu utrwalenia i zapamiętania zdobytych wiadomości.
Zwiedzanie parlamentu było interesującym i wyjątkowo pouczającym przeżyciem.

Szkoła do hymnu

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Stoku Lackim włączył się w akcję MEN „Szkoła do hymnu”.

Dnia 8 listopada 2019 roku w naszym Ośrodku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Niepodległości.
Rozpoczęto go o godz. 11.11 wspólnym odśpiewaniem czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Następnie uczniowie w montażu słowno-muzycznym z wykorzystaniem pokazu multimedialnego w przystępny i obrazowy sposób przypomnieli czasy, kiedy to przez ponad 123 lata niewoli pokolenia Polaków walczyły o wolną i niepodległą Polskę. To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Zakończeniem tego uroczystego apelu było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. Były to pełne wzruszeń chwile, dzięki którym  pamięć o bohaterach tamtych czasów na zawsze pozostanie
w naszych sercach.

AKTUALNOŚCI

  • Szkoła do hymnu

    Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Stoku Lackim włączył się w akcję MEN „Szkoła do hymnu”.

    czytaj więcej
  • Msza Święta w intencji zmarłych pracowników i wychowanków SOSW, listopad 2019

    Jak każdego roku dzięki ofiarności pracowników i rodziców Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Stoku Lackim została zamówiona Msza Święta w intencji zmarłych pracowników i wychowanków SOSW.

    czytaj więcej

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Stoku Lackim

ul. Pałacowa 1, 08-110 Siedlce
tel, (025) 631 59 01 - Sekretariat

Dojazd:
Autobusy MPK Siedlce, linie: 6, 14, 23, 26

czytaj więcej
Budowa strony internetowej: L77.pl