Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Stoku Lackim to miejsce wyjątkowe.

W pałacowych warunkach, bajkowym otoczeniu, a przede wszystkim w ciepłej i przyjaznej atmosferze uczą się dzieci i młodzież o specjalnych potrzebach
edukacyjnych.

Oszczędzamy prąd elektryczny
Oszczędzamy prąd elektryczny
 

Oszczędzamy prąd elektryczny

W tym miesiącu we współpracy z Fundacją na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa w naszym Ośrodku został zrealizowany projekt pod nazwą: „Podążające światło – ekologiczne oświetlenie korytarza głównego z wykorzystaniem lamp LED uruchamianych czujnikami ruchu”.

 

W ramach projektu zmodernizowano oświetlenie korytarza górnego budynku pałacowego: stare świetlówki zastąpiono oświetleniem ledowym uruchamianym czujnikami ruchu według założenia: idę światło się zapala, odchodzę światło się gasi. Takie podejście pozwoli sporo zaoszczędzić, nasza instalacja będzie działała automatycznie ale przyczyni się do wyrobienia wśród naszych podopiecznych i pracowników bardzo istotnego nawyku oszczędzania energii. Głównym  efektem naszej inicjatywy będzie jednak jej edukacyjny charakter - dla lepszego zrozumienia problemu na korytarzu została umieszczona tablica poglądowa: „Od żarówki żarowej do ledowej”. Na tablicy rozmieszczono różnorodne źródła światła: żarówkę żarową, lampę sodową, żarówkę halogenową, świetlówkę, lampę metahalogenową, żarówkę ledową. Wymienione źródła światła mają  zbliżoną  mocy elektryczną, około  50 W i ciepłą barwę światła. Każde źródło światła jest załączane własnym wyłącznikiem a cała tablica zasilana poprzez  bezpiecznik i elektroniczny licznik mocy z wyświetlaczem.  Zadaniem edukacyjnym tablicy jest wskazanie na historyczny rozwój źródeł światła i uświadomienie prostej prawdy: za te same pieniądze mogę mieć kilkanaście razy więcej światła.

Mamy nadzieję, że nasza instalacja spotka się z zainteresowaniem dzieci i młodzieży z okolicznych szkół, będzie mogła być wykorzystana do prowadzenia lekcji ekologii pod hasłem „Jak mogę oszczędzać prąd elektryczny?”
 • https://www.youtube.com/watch?v=dkHFOY8CLO4

AKTUALNOŚCI

 • EUROPEJSKI DZIEŃ TALENTÓW

  Dnia 25 marca obchodzimy Europejski Dzień Talentów.

  czytaj więcej
 • 1 marca PAMIĘTAMY!

  1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

  czytaj więcej

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Stoku Lackim

ul. Pałacowa 1, 08-110 Siedlce
tel, (025) 631 59 01 - Sekretariat

Dojazd:
Autobusy MPK Siedlce, linie: 6, 14, 23, 26

czytaj więcej
Budowa strony internetowej: L77.pl