Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Stoku Lackim to miejsce wyjątkowe.

W pałacowych warunkach, bajkowym otoczeniu, a przede wszystkim w ciepłej i przyjaznej atmosferze uczą się dzieci i młodzież o specjalnych potrzebach
edukacyjnych.

Nasze drzewa
Nasze drzewa
 

Nasze drzewa

Lasy to nasze wielkie bogactwo narodowe. Są domem wielu roślin i zwierząt. Las tętni życiem cały rok, choć najłatwiej przekonać się o tym wiosną, gdy rozbrzmiewa śpiewem ptaków. W lesie zawsze jest coś interesującego do zobaczenia i stale dzieje się wiele ciekawych rzeczy, aby je dostrzeć trzeba być cierpliwym i jednocześnie uważnym obserwatorem.

W dniach 20-24 kwietnia 2015 r. postanowiliśmy przybliżyć naszym uczniom tematykę związaną z lasem poprzez zorganizowanie cyklu spotkań pod wspólnym hasłem „Nasze drzewa”. Nasza uwaga skupiła się wokół drzew
i krzewów rosnących w lesie by w przyszłości zająć się mieszkańcami lasu.
Cykl rozpoczęliśmy spotkaniem z przedstawicielem Nadleśnictwa Siedlce p. Reginą Klimaszewską, na którym nasi wychowankowie mogli poznać pracę leśnika, m.in. dowiedzieli się, że leśnicy sadzą nowe drzewa i pielęgnują je, chronią rzadkie rośliny i zwierzęta, zabezpieczają las przed pożarami i szkodnikami, pilnują porządku w lesie, wytyczają nowe szlaki turystyczne, pozyskują drewno, uczą wszystkich odpowiedniego zachowania. W dalszej części spotkania nasi uczniowie uczyli się rozpoznawać pospolite drzewa po korze i liściach. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.
Kolejny dzień naszego cyklu to była praca w klasach. Młodsi uczniowie czyli kl. I- VI szkoły podstawowej przygotowywali prace plastyczne na konkurs nt. „Nasze drzewa”. Starsi, czyli gimnazjum wyszukiwali informacje nt. drzew i krzewów chronionych w Polsce.

Następnego dnia odbył się apel podsumowujący, na którym został rozstrzygnięty konkurs plastyczny i wręczono nagrody oraz dyplomy. Uczniowie klas gimnazjalnych prezentowali swoje ciekawostki. Wszyscy obejrzeli film pt. „Leśna wycieczka”, w którym zwierzęta: sowa, lis, borsuk, niedźwiedź i wiewiórka wyjaśniają zasady właściwego zachowania się w lesie, opowiadają o zagrożeniach wynikających z obecności człowieka w ich środowisku naturalnym oraz o potrzebie stałej troski o las i jego mieszkańców.
Przez cały czas trwania cyklu była prowadzona zbiórka makulatury. Do akcji chętnie włączyli się rodzice naszych uczniów.
Mamy nadzieję, że cykl ten znacznie poszerzył dotychczasową wiedzę naszych uczniów, uwrażliwił na piękno przyrody, zachęcił do wędrówek po lesie i  prowadzenia obserwacji.
Cykl ekologiczny realizowali uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pod kierunkiem: Anny Mościckiej
i Barbary Szandeckiej. 
Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie 2022
Integracja uczy w naturalny sposób tolerancji, wrażliwości, otwartości, wyrozumiałości i serdeczności dlatego też 12 maja 2022 r. w ramach obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie zorganizowano spotkanie integracyjne, w którym wzięły udział grupy przedszkolne z Powiatowego Przedszkola Specjalnego w Stoku Lackim, grupa rewalidacyjno-wychowawcza z SOSW w Stoku Lackim oraz grupa przedszkolaków z zaprzyjaźnionego przedszkola w Stoku Lackim.

AKTUALNOŚCI

  • VIII INTEGRACYJNY PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ „Wiosenne Inspiracje”

    19 maja 2022 r., po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiegow Siedlcach odbyła się VIII edycja Integracyjnego Przeglądu Twórczości Artystycznej „Wiosenne Inspiracje”.

    czytaj więcej
  • „Polska – nasz kraj”

    „Polska – nasz kraj”. Zapraszamy do obejrzenia fragmentów  zajęć komunikacji realizowanych z uczniami Szkoły Podstawowej i uczniami Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

    czytaj więcej

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Stoku Lackim

ul. Pałacowa 1, 08-110 Siedlce
tel, (025) 631 59 01 - Sekretariat

Dojazd:
Autobusy MPK Siedlce, linie: 6, 14, 23, 26

czytaj więcej
Budowa strony internetowej: L77.pl